×
COVID-19: wiarygodne źródło wiedzy

Nieprawidłowe stężenie glukozy na czczo - jak postępować?

Pytanie nadesłane do redakcji

Gdy byłam w ciąży, miałam cukrzycę ciążową i stosowałam insulinę dietę. Synek urodził się zdrowy, ja się też dobrze czułam, nie karmiłam syna piersią, bo nie miałam pokarmu, więc jeśli chodzi o posiłki, to mogłam sobie pozwolić na więcej, tym bardziej, że w ciąży stosowałam dietę. Dokładnie 10 tygodni po porodzie miałam wykonać krzywą cukrową i szczerze powiem, że do dziś tej krzywej nie zrobiłam, dlatego że nie mam to czasu, ponieważ nie mam z kim zostawić dziecka, a malutki chorował, był w szpitalu i cała uwaga była skierowana na niego. Odkładałam badanie, w ciągu 7 miesięcy przytyłam 5 kg. Mierzę sobie ostatnio cukier, bo mam glukometr i po posiłkach mam dobry, mieszczę się do 130 po dwóch godzinach. Natomiast niepokoi mnie cukier na czczo, ponieważ mam 100 czasami nawet 111 Czy powinnam już zrobić tę krzywą, bo to jest jakiś znak, czy może najpierw zastosować dietę i zrzucić parę kilo, a potem wykonać badanie? Proszę o radę!

Odpowiedziała

dr n. med. Elżbieta Orłowska-Kunikowska
Klinika Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii
Gdański Uniwersytet Medyczny

Z uwagi na przebytą cukrzycę ciążową znalazła się Pani w grupie ryzyka rozwoju cukrzycy typu 2. Zgodnie z obowiązującymi zasadami powinna Pani co roku wykonać badanie stężenia glukozy na czczo w osoczu krwi żylnej (w laboratorium).

Prawidłowe stężenie glukozy w osoczu krwi żylnej na czczo (próbkę krwi należy pobrać 8-14 godz. od ostatniego posiłku) wynosi 70-99 mg/dl (3,3-5,5 mmol/l). Jeśli stężenie glukozy na czczo wyniesie 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) należy wykonać doustny test tolerancji glukozy. Test należy wykonać na czczo, ale na normalnej diecie, tj. bez wcześniejszego ograniczania spożycia węglowodanów, po przespanej nocy. Dwugodzinny okres między wypiciem roztworu zawierajacego 75 g glukozy a pobraniem próbki krwi osoba badana powinna spędzić w miejscu wykonania testu, w spoczynku. Jeśli stężenie glukozy na czczo wyniesie 126 mg/dl (7 mmol/l) lub powyżej, należy za kilka dni ponownie oznaczyć glikemię na czczo i jeżeli znowu jej poziom jest równy lub przekracza 126 mg/dl - rozpoznaje się cukrzycę.

Oznaczenia glikemii wykonywane z użyciem glukometrów nie mogą być stosowane do celów diagnostycznych!

Zatem koniecznie musi Pani udać się do laboratorium. Myślę, że z powodu trudności wynikających z braku opieki dla dziecka może Pani zacząć od oznaczenia na razie tylko stężenia glukozy na czczo. Dalsze postępowanie diagnostyczne będzie zależało od uzyskanego wyniku i szczegółowo opisałam je powyżej.

Na koniec jeszcze jedna ważna uwaga: przed ewentualnie planowaną kolejną ciążą, powinna Pani wykonać test tolerancji glukozy.

28.01.2013
Doradca Medyczny
  • Czy mój problem wymaga pilnej interwencji lekarskiej?
  • Czy i kiedy powinienem zgłosić się do lekarza?
  • Dokąd mam się udać?
+48

w dni powszednie od 8.00 do 18.00
Cena konsultacji 29 zł

Zaprenumeruj newsletter

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość z linkiem aktywacyjnym.

Dziękujemy.

Ten adres email jest juz zapisany w naszej bazie, prosimy podać inny adres email.

Na ten adres email wysłaliśmy już wiadomość z linkiem aktywacyjnym, dziękujemy.

Wystąpił błąd, przepraszamy. Prosimy wypełnić formularz ponownie. W razie problemów prosimy o kontakt.

Jeżeli chcesz otrzymywać lokalne informacje zdrowotne podaj kod pocztowy

Nie, dziękuję.
Poradnik świadomego pacjenta